Maščobe: dobre, umazane, zle? – 2. del: nenasičene maščobe
V prvem delu članka o maščobah smo predstavili vlogo nasičenih maščob, v nadaljevanju pa še o nenasičenih, tudi o trans maščobah.
V prvem delu članka o maščobah smo predstavili vlogo nasičenih maščob, v nadaljevanju pa še o nenasičenih, tudi o trans maščobah.
Spošno poznavanje maščob in zavest o njihovi vlogi v prehrani se izboljšuje – več vemo običajni smrtniki, javnost ima o tem več znanja, absolutni skoki v napredku razumevanja pomena maščob pa se dogajajo na ravni znanstvenih raziskav. Kljub napredku pa je strah pred maščobami še vedno precej globoko zakoreninjem tako med laiki, zdravniki in znanstveniki.
Ni več tako redko, da slišimo, kako smo maščobe desetletja z jedilnikov preganjali po krivici. Uradne prehranske smernice so naredile svoje: že od 80ih let prejšnjega stoletja poslušamo, kako moramo jesti čim manj maščob, predvsem zmanjšati količino nasičenih.
Ancel Keys velja za enega največjih raziskovalcev vpliva prehrane na človeško telo. Njegov davni eksperiment stradanja, v katerem je 36 moških nekaj mesecev uživalo zelo malo hrane, v današnjem času sploh ne bi bil dovoljen.
Avokado je plod avokadovca, ki uspeva v tropskem in subtropskem pasu. Kljub njegovemu netipičnemu okusu in hranilni vrednosti ga uvrščamo med sadje.
Makadamije so za marsikoga nepoznani oreščki, a so izredno okusni. Izvirajo iz Avstralije in so plodovi ogromnih dreves, ki lahko v višino zrasejo tudi do 20 metrov.
Holesterol je telesu škodljiva snov, zaradi katere se moramo izogibati jajcem, rdečemu mesu in drugi živalski hrani. Kot vemo, je holesterol glavni povzročitelj bolezni srca in ožilja, ki so najpomembnejši razlog smrti v razvitem svetu.
Vsi jo dobro poznamo in veliko nas kdaj pa kdaj v šali reče, da smo od nje odvisni. Čokolada marsikomu pomeni prepovedano skušnjavo, vendar pa se tiste najbolj žlahtne povsem upravičeno uvrščajo med zdrava živila.
Kokos in kokosovo olje sta v različnih kulturah že tisočletja cenjena ne le v kulinariki, temveč tudi v tradicionalni medicini.
Vsi poznamo sončnično, repično, olivno, bučno, laneno in druga olja, morda pa smo manj seznanjeni s tem, v čem se ta olja razlikujejo…