PRAZNIČNI LCHF RECEPTI ZA SLAŠČICE [brezplačna e-knjiga]
Snemi si
Kaj se je v ketogeni dieti spremenilo v 20 letih? Preberi, kaj svetuje Gašper Grom, LCHF svetovalec.
Pogost dvom, ki se pojavlja pri LCHF-prehrani je, ali lahko z njo telesu zagotovimo vsa potrebna hranila, predvsem mikrohranila, ki se poleg zelenjave nahajajo v sadju in žitih.
Vsako pomlad po družbenih omrežjih zaokroži tisti vic o “telesu za plažo”, kjer je cela poanta, da za to potrebuješ telo in plažo, mogoče še kopalke in brisačo. V resnici pa si večina ljudi želi biti tudi v kopalkah privlačna, kar v našem okolju in času pomeni tudi določeno stopnjo vitkosti.
Čeprav se tega redko zavemo, živimo z vidika človeške zgodovine v izjemnem času. Nikoli prej nismo imeli na voljo toliko hrane, kot jo imamo danes.
Kratica LCHF označuje prehrano z malo ogljikovimi hidrati, zmernim beljakovinskim vnosom in veliko maščobami. Ta prehrana ima pozitivne učinke na naše zdravje in počutje, kot so čez dan enakomerno razporejena energija, optimalno delovanje možganov, občutek sitosti in drugi.
Čeprav vam bo vsak dobro podkovani dietetik zagotavljal, da je ogljikove hidrate nujno jesti, tudi če želite hujšati, je dejstvo, da noben ogljikov hidrat ni esencialen.
V iskanju učinkovitih prehranskih prijemov se je v zadnjih letih kot ena od možnih različic prehranjevanja izkazala prehrana LCHF. Ker veliko število posameznikov s tem načinom prehrane dosega želene uspehe, ni nič čudnega, da je postal LCHF izjemno priljubljen.
Priljubljenost paleo in ketogenega načina prehranjevanja je v zadnjem letu močno porasla tudi pri nas. Oba načina zagovarjata povečan vnos maščob, predvsem v javnosti pogosto negativno predstavljenih nasičenih živalskih maščob.
Priljubljenost ketogene diete kot ene izmed nizkohidratnih diet je v zadnjem obdobju tako v svetu kot pri nas močno porastla. Pri tej dieti ne gre le za izgubo telesne maščobe, temveč za pozitivne vplive na posameznikovo zdravje in počutje.