Makadamije – zdravje v lupini

Makadamije so za marsikoga nepoznani oreščki, a so izredno okusni. Izvirajo iz Avstralije in so plodovi ogromnih dreves, ki lahko v višino zrasejo tudi do 20 metrov. Vsebujejo veliko zdravju koristnih snovi in spadajo med najdražje, a tudi najokusnejše oreške na svetu.

Makadamije so dobile ime po Johnu Macadamu, avstralskem kemiku škotskega rodu, ki jih je prvi opisal. Drevesa dajejo grozdaste, do 30 centimetrov dolge cvetove, ki dozorijo v slastna jedrca s trdo lupino. Lupina rjave barve je lahko gladka ali groba, odvisno od vrste, v vsakem primeru pa jo je precej težko zlomiti. Jedrca so svetle barve, podobna malo večjim olupljenim lešnikom. So hrustljava in sladkastega, zelo dobrega okusa, ki se mu težko upremo.



Makadamije najdemo tudi na policah slovenskih trgovin. Kupimo lahko naravne ali pražene in soljene, tudi oblite s čokolado niso redkost. Na voljo je tudi olje makadamije, ki ga proizvaja znan slovenski proizvajalec olj. Pridobiva se s hladnim stiskanjem jedrc in je eno izmed najbolj kakovostnih rastlinskih olj. Oreški, sploh arašidi, pogosto povzročijo alergijo, medtem ko jo makadamije zelo redko.

Nepogrešljivo živilo zdrave prehrane

Makadamije vsebujejo malo ogljikovih hidratov in veliko enkrat nenasičenih maščobnih kislin. Po vsebnosti maščobnih kislin so zelo podobne olivam oziroma oljčnemu olju – obe živili sta dober vir enkrat nenasičene oleinske maščobne kisline, ki spada v družino omega 9. Oleinska maščobna kislina je v veliki meri zaslužna za ugodne učinke makadamij (in oliv oziroma oljčnega olja) in je t. i. zdrava maščobna kislina. Tako makadamije kot olive so eno izmed redkih živil, ki vsebujejo oleinsko maščobno kislino v tako znatni količini. Makadamije vsebujejo tudi precejšnjo mero antioksidantov, ki ščitijo celice pred poškodbami prostih radikalov, in tako med drugim znižujejo tveganje rakavih obolenj. So tudi vir vitaminov E, B1, B2, folata in niacina ter mineralov železa, kalija, fosforja, magnezija, kalcija, cinka, bakra in selena.

Hranilna vrednost (100 g)

Oreški makadamije

Olje makadamije

Energijska vrednost

3006 kJ (718 kcal)

3700 kJ (900 kcal)

Beljakovine

8 g

0 g

Ogljikovi hidrati

5 g

0 g

Sladkorji

4 g

0 g

Maščobe

76 g

100 g

Enkrat nenasičene maščobne kisline

59 g

82 g

Oleinska maščobna kislina (omega-9)

44 g

61 g

Prehranske vlaknine

9 g

0 g

Koristi makadamij:

  • so odlične pri dieti z omejenim vnosom ogljikovih hidratov,
  • ne vsebujejo glutena,
  • imajo okoli 9 odstotkov prehranskih vlaknin,
  • vsebujejo vse esencialne aminokisline,
  • prispevajo k zniževanju holesterola in trigliceridov v krvi,
  • znižujejo krvni tlak,
  • zmanjšujejo tveganje za srčno-žilna obolenja,
  • imajo ugodne učinke na možganske celice in so t. i. “brain booster”,
  • vplivajo na sitost.

Kljub zdravim sestavinam je energijska vrednost makadamij visoka, saj vsebujejo veliko maščob. Kot vemo (oziroma bi morali vedeti), so maščobe potrebno in koristno hranilo v zdravi prehrani in trdno zasidrane – a popolnoma zgrešene nizkomaščobne diete počasi izgubljajo svojo veljavo. Ne pozabimo, da t. i. mediteranska dieta, ki je znana kot eden najbolj zdravih načinov prehranjevanja, predvideva kar 40 odstotkov dnevne energijske vrednosti iz maščob. Makadamije je priporočljivo uživati redno, a zmerno (v skladu z našim dnevnim jedilnikom).

Uporaba v kuhinji

Makadamije najpogosteje grizljamo kar tako, kot prigrizek, lahko pa so sestavina številnih jedi. Odlične so kot dodatek kosmičem ali v jogurtu. Lahko jih zmeljemo v moko in dodamo k sladicam, na primer k biskvitu, mafinom in palačinkam. Sesekljane so zelo dobre v piškotih. Odlično se podajo v solate, zelenjavne priloge in k mesu. Če ste vztrajni, vam bo uspelo najti maslo makadamije, ki ga lahko uporabite pri pripravi sladic, ga namažete na kruh ali palačinke oziroma si nekaj žličk privoščite kar tako, iz kozarca. Olje makadamije lahko uporabite tako za sladke kot slane jedi. Njegov okus rahlo spominja na bučno olje in je zelo okusen dodatek solati, zaradi sladkaste note pa se lahko uporablja tudi pri pripravi sladic. Ima sorazmerno visoko točko dimljenja, zato ga lahko do neke mere segrevate, čeprav ga je, tako kot večino nepredelanih rastlinskih olj, bolj primerno uživati v naravni – hladni obliki.

[oglas]

Dobro tudi za kožo

Olje makadamije se odlično obnese pri masaži in negi telesa. Je pogosta sestavina številnih kozmetičnih izdelkov, saj pripomore k obnovi kože, jo hrani in vlaži, povečuje njeno elastičnost in pospešuje celjenje ran. Uporaba olja je priporočljiva tudi pri negi poškodovanih in izsušenih las in lasišča.

Recept: Solata z lososom in makadamijami

Sestavine (za 2 osebi):

manjša glava zelene solate
100 g dimljenega lososa
50 g ovčjega sira
30 g oreškov makadamije
1 žlica lahke kisle smetane
1 žlička sesekljanega česna
sol
bazilika

Priprava:

Solato očistite in natrgajte na manjše kose ter razdelite v dve skledi. Kislo smetano razredčite z malo vode ter vmešajte sesekljani česen, baziliko in sol. Obložite z narezanim lososom in sirom. Makadamije grobo sesekljajte in potresite čez solato.

Hranilna vrednost (za eno osebo):

Energijska vrednost1340 kJ (320 kcal)
Beljakovine19 g
Ogljikovi hidrati6 g
Maščobe24 g


Dober tek!

KLIKNI IN OCENI ČLANEK

Tvoja ocena šteje…

Sorodni članki

TOP izdelki po odličnih cenah


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja