Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

FB skupina FB skupina 2

Danes je Pe maj 29, 2020 07:29

Iris prvakinja bikini kategorije!

<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63980

Odgovor Po maj 06, 2013 08:39

Iris prvakinja bikini kategorije!

Ko sem dobil uradne rezultate iz Balkasnkega prvenstva IFBB, ki je bilo v Bolgariji in opazil da imata prva srbkinja Maja in druga naša Iris enako število točk 7 me je zanimalo na osnovi česa se potem odloči o zmagovalki. Dobil sem prijazno in konkretno obrazložitev sekretarja balkanske IFBB zveze z scani točkovalni list vseh sedmih sodnikov ter tudi statistično listo kjer se rezultati seštevajo.

Pravilo sedem sodnikov in pri tem se dva najbojša in dva najslabša rezultat odbijeta je bila obrazložitev. Preostanek mest se sešteje in zmagovalka je tista ki ima manj točk.Torej več boljših mest. Ker pa sta imeli obe enako število točk zmaga tista, ki ima relativno več prvih mest.

No meni se je zdelo malo čudno, da se upoštevajo le tri mesta pri sedmih sodnikih. Proučevati sem šel pravila in za potrditev vprašal še nekaj znancev iz drugih zvez. In ugotovil napako.. po pravilih, ki trenutno veljajo se odbije pri sedmih sodnikih le eno najslabše in eno najboljše mesto po tekmovalcu. (če je sodnikov 9 ali več pa dve kot je bilo tu narejeni) V tem primeru je zmagala Iris. Preveril sem še pri predsedniku sodniške komisije pri IFBB Pawelu Fillebronu in ta mi potrdi, da bi morala zmagati Iris!
Tudi na Balkanski zvezi so se opravičili za statistično napako in pravijo, da bodo uredili!
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po maj 06, 2013 08:42

Re: Iris prvakinja bikini kategorije!

Dear Mr. Pawel,

I know you must be very tired due to judging on competition in Santa Susanna, which, due to commitments in Slovenia unfortunately I could not attend. However, I would still have a request if you could help me in solving the problem with summation of the results in the IFBB Balkan Championships in Bulgaria.

Once you have published the results on the website of IFBB, I have noticed that the winner and the second placed in the Bikini open category, have the same number of points, that is 7. I have sent a request to state reasons why is this so to Mr. Vučković, the president of Balkan IFBB, which kindly replied that I will soon get an answer. Second place was won by our Iris Vrabič and the winner was Maja from Serbia. Very soon I got a friendly explanation from the Balkan IFBB Secretary, Mr. Milivoje Jevremović that the winner was Maja, after subtraction of two worst and two best scores, because she have had more first places among seven judges.

Broj 56, IRIS VRABIC
3,1,2,3,2,4,1 and then out 1,1,3,4 and stays 2+3+2=7

Broj 64, MAJA PAVLOVIC
1,3,1,1,6,6,3, and then out 1,1,6,6 and stays 3+1+3=7

But then I checked IFBB rules and also consulted with my friend Nada Siser from Croatia and found out a possible mistake in calculating scores. So the two best and two worst scores fall out in the case where we have nine judges, while in the case of seven judges fall out only one best and one worst scores. Me and Nada both agree with that:

Rule 31 - Finals: Scoring of Round 2 ( strana 49 i 50 u Rulles book)

2. The statisticians will transcribe each judge’s placings onto Form #5, entitled

“Score Sheet (Statisticians)”, under the Finals section, Round 2. They will then

eliminate two high and two low scores (if nine judges) or one high and one low (if less

than nine judges) for each competitor, and will add up the remaining scores. These

scores will be multiplied by 2 and will be recorded in the column marked “Round 2

Subscore”.

Rule 34 - Finals: Scoring of Round 3: (strana 50 i 51)

3. The statisticians will gather Form #3 from the judges and will transcribe their

placings onto Form #5, entitled “Score Sheet (Statisticians)”, under Round 3. The

statisticians will transcribe each judge’s placings onto Form #5, entitled “Score Sheet

(Statisticians)”, under the Finals section, Round 3. They will then eliminate two high

and two low scores (if nine judges) or one high and one low (if less than nine judges)

for each competitor, and will add up the remaining scores and record the results in

the column marked “Round 3 Subscore”.

If we consider the presence of seven judges, only one best and one worst score is eliminated. After that the final situation is completely different:

Iris 3,1,2,3,2,4,1 and stay 3,1,2,3,2 Total 11
Maja 1,3,1,1,6,6,3 and stay 1,3,1,6,3 Total 14
and our second competitior stays on third:
Naja 4,4,3,2,2 Total 15

If I understand the rules, then Iris is winner and not Maja, but maybe I am wrong. To confirm this to me, or tell me that I am wrong I ask you as the Chairman of the IFBB Judges Committee and person who I can trust the most, to give me the answer. Consider also that there was only 1 round in finals. (no extra posing round)

Thank you for your answer,

Gasper Grom
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po maj 06, 2013 08:43

We have very successful championships in Santa Susanna and it's a pity that you were not able to attend it.

Regarding the case it looks that you are absolutely right and it was a mistake in statistician(what can happened).Even using the wrong system (eliminate four scores from seven) according to the IFBB Rules(when the tie exist,we have to solve it with Relative Placement Method) the winner should be Iris Vrabic .To be 100% sure I would like to ask you to provide me the scan of statistician score sheet from that particular category and base on it I will make the final decision according to the current IFBB Rules.

According to the current IFBB Rules and base on the protocol which I've received from you, this is the final Results:
No.56-1st place
No.57-3rd place
No.58-6th place
No.59-5th place
No.64-2nd place
No.70-4th place.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po maj 06, 2013 08:46

In od predsednika Balkanske zveze pošten in hiter odgovor...

Postovani Gasper,

Nakon tvog mejla sam zvao Jevremovica i proverio pravila. On ce ti detaljnije objasniti sta je dovelo do greske statisticara. Iznenadilo me je to da ni Jevremovic ni Ilieva, kao iskusni statisticari nisu uzeli u obzir broj sudija!

........................

Najiskrenije se izvinjavam zbog ovog problema i obavestavam te da sam odmah dao nalog da se greska ispravi i izvrsi razmena medalja i pehara.

U nadi da nasu dalju saradnju nece pratiti ovakve nenamerne, ali ozbiljne greske,

Najsrdacnije te pozdravljam,

Nenad Vuckovic
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Po maj 06, 2013 08:47

Bistvo vsega.

Iris je zmagovalka Balkanskega prvenstva IFBB!

Čestitke Iris!
<< x

mcalex

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 2451

Odgovor Po maj 06, 2013 09:06

Slika

Bravo !!!
<< x

MatoKrc

Mlečnozobec

Vnosov: 141

Odgovor Po maj 06, 2013 09:42

Čestitke, vsekakor pa velika napaka, ki ne spremeni dejstva, da na odru nisi poklican kot zmagovalec. Balkan ;)
<< x

sikazoid

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 400

Kraj: Ljubljana

Odgovor Po maj 06, 2013 12:27

Bravo! Slika
NO PAIN NO GAIN
<< x

GymRage

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 4749

Kraj: Na senčni strani Alp - Soča

Odgovor Po maj 06, 2013 12:28

SlikaSlika
The difference between ordinary and extraordinary is that little extra.
Blogility | Super Human Radio
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor So sep 07, 2013 18:59

Iris končno prejela tudi odličje!

Slika

Vrni se na IFBB Balkan Men,Women,Junior & Master Championships