Izšla je dvajseta številka revije POSTANI Fit

Revija PostaniFit

Warrior Solo Bar 35 g Metapure 2 kg 30e - forum

Danes je Pe dec 06, 2019 11:36

Povišan holesterol

Moderatorji: UrosS, Metka, Stasa, Grom

<< x

Mougli

Pleničar

Vnosov: 22

Odgovor Če maj 29, 2014 20:10

Povišan holesterol

Zdravo,

moja prehrana ni ravno paleo, jem mlečne izdelke, včasih pa tudi žita in stročnice. Poskušam držati vnos OH okoli 100g/dan. Zato sem dal kar v to temo :)

Anyway ... Leta 2012 sem si dal pregledat kri in sem imel vse ql (splošna krvna slika, holesterol ...). Takrat sem jedel tipično "priporočeno" hrano - približno 50% OH 30% B in 20% M.
Potem sem počasi menjal, da sem vedno več OH zamenjal z maščobami, nekje februarja pa sem začel jesti na način, kot jem danes.

Tukaj je en primer (če želite, lahko poklikate še malo po datumih):
http://www.myfitnesspal.com/food/diary/ ... 2014-05-19

Prejšnji teden sem iz radovednosti spet šel testirat kri in bil precej razočaran, saj so bili rezultati precej slabši kot pred dvema letoma.
Predvsem imam povišan skupni holesterol - 6.2 (na izvidu piše, da naj bi bil pod 5.2), HDL imam 2.3 in LDL 4.4 (na izvidu piše, da naj bi bil pod 3.5)
Trigliceride imam 0.8 (naj bi bil od 0.6 do 1.7). Vse vrednosti so v enotah mmol/L.

Ne vem, kaj delam narobe. Zadnje čase sem pojedel veliko sladke smetane in mascarponeja, bi to lahko kaj vplivalo? Kolikor vem, naj nasičene maščobe ne bi bile problematične ...Kakšna ideja?
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Vnosov: 63895

Odgovor Če maj 29, 2014 20:25

Re: Povišan holesterol

verjetno ne delaš nič narobe. Razmerje med HDL in trigliceridi je dobro. vse kaže da je LDL prave gostote. Beri

http://maxximum-portal.com/Prehrana/Die ... olesterol/
Vabljeni na moje spletne strani: www.gaspergrom.com
<< x

Mougli

Pleničar

Odgovor Če maj 29, 2014 20:34

Ja, to glede gostote LDL-ja sem že slišal (tudi članek sem že prebral, hvala za trud Slika ), samo ne vem ... :) Malo sem se ustrašil, ker sem imel prej 4.7 se mi zdi. Se da s kakšnim krvnim testom preverit gostoto? Prebral sem knjigo Paleo Solution in tam vem, da nekaj omenja neke krvne teste s katerimi se da ... samo nisem sure, da sem si prav zapomnil :)

A potem ni panike, če se še naprej bašem z mascarponejem, ker se mi zdi ql za hiter obrok :) A lahko pričakujem, da se mi bo s časom še kaj znižal, glede na to, da je Uroš na predavanju v Maxxfitnesu omenil, da se je njemu, ko je močno povečal vnos maščob, holesterol še znižal?

Že vnaprej hvala za odgovore :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Če maj 29, 2014 20:38

pri nas se ne da kot vem. to če te skrbi ali ne se moraš sam odločit.
meni je všeč da imam nekaj takega glede na to kar vem. mislim da sem bolj zdrav kot tisti ki ima nižjega glede na to kaj jem pa tudi vem da je ok tip...

enim vpliva na kri bolj drugim mal.
<< x

Mougli

Pleničar

Odgovor Če maj 29, 2014 21:36

ql, hvala za info :) Mislim, da bom poskusu še mal dvignt HDL :D
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 11011

Odgovor Pe maj 30, 2014 04:56

Mougli je napisal/-a:A lahko pričakujem, da se mi bo s časom še kaj znižal, glede na to, da je Uroš na predavanju v Maxxfitnesu omenil, da se je njemu, ko je močno povečal vnos maščob, holesterol še znižal?

Jaz sem pacient. Meni so vrednosti močno padle odkar sem LCHF paleo. Seveda moraš tudi malo vedet, kako katera hrana vpliva na tvoj organizem. Poskusi mogoče za nekaj časa izločiti mlečne izdelke in si pojdi čez pol leta spet izmerit pa boš videl.
<< x

Linda

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 144

Odgovor Pe maj 30, 2014 08:29

UrosS je napisal/-a:
Mougli je napisal/-a:A lahko pričakujem, da se mi bo s časom še kaj znižal, glede na to, da je Uroš na predavanju v Maxxfitnesu omenil, da se je njemu, ko je močno povečal vnos maščob, holesterol še znižal?

Jaz sem pacient. Meni so vrednosti močno padle odkar sem LCHF paleo. Seveda moraš tudi malo vedet, kako katera hrana vpliva na tvoj organizem. Poskusi mogoče za nekaj časa izločiti mlečne izdelke in si pojdi čez pol leta spet izmerit pa boš videl.

Tudi to je individualno, jaz imam po pol leta na LCHF in skoraj Paleu (mlečne zadeve kvarijo, predvsem Mascarpone in polnomastna skuta - mljask :) ) skoraj enake holesterole. Bi rekla, da idealne, skupni je 4,5, le HDL se je dvignil za 0,7, kar je SUPER!
Veliko je "kriva" tudi genetika, stresi... torej ni čisto vse od hrane odvisno.
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Pe maj 30, 2014 14:58

tudi če zgubljaš maščobo ali ne, koliko si aktiven. pri vaju je verjetno ob merjenju bilo veliko aktivnosti ter stabilna teža.
<< x

Linda

Uporabniški avatar

Mlečnozobec

Vnosov: 144

Odgovor Pe maj 30, 2014 15:13

Grom je napisal/-a:tudi če zgubljaš maščobo ali ne, koliko si aktiven. pri vaju je verjetno ob merjenju bilo veliko aktivnosti ter stabilna teža.

Faktorjev je precej. Jaz -8 kg, migam pol leta (od takrat tudi Paleo), prej pa čips in kokice, pa kavč in TV. :D
Uroš se je zredil, manj migal...isto.
Je treba stestirat, kaj ti paše in kaj škodi, kaj dvigne in kaj zniža. Ni težko, če vzameš zadevo kot nov izziv. :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Pe maj 30, 2014 15:23

in tudi če dvigne še ni nujno da je slabo..
<< x

UrosS

Uporabniški avatar

Posting Freak

Vnosov: 11011

Odgovor Pe maj 30, 2014 15:51

Tako kot je Linda napisala, marsikdo pozabi na stres, ki je za moje pojme eden močnejših faktorjev, ko je govora o zdravju.
<< x

Mougli

Pleničar

Odgovor Pe maj 30, 2014 16:20

Ja, migam precej manj kot takrat, ker imam že 1 leto in pol težavo s poškodbo. Se pa še vedno približno 2x do 3x na teden + kkšni sprehodi, hoja v hrib... Pod stresom nisem, manj kot takrat, ko so me še mrcvarili izpiti :) Tudi v družini nihče nima problemov s holesterolom. Zato sem se zasekiral, kaj je zdej to :)

Nisem se še odločil, če bom sploh poskušal kaj znižat, ampak recimo, če bi se odločil, da bi poskusil izločiti mlečne izdelke za nekaj časa ... A pa je sploh kakšna razlika, če bom maščobe, ki jih zdej pojem z mlečnimi izdelki, dobil iz ne vem ... npr. kokosove moke, olivnega olja, avokada in mesa?
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Pe maj 30, 2014 16:24

jaz bi bil zadovoljen s takim holesterolom. in sploh nebi nič spreminjal
to je tisto kar bi si želel...
<< x

Mougli

Pleničar

Odgovor Če feb 05, 2015 21:11

Po 8ih mesecih sem si spet dal pregledat kri in se mi je holesterol še povečal ... :S Novi rezultati so:

Meritev | referenčne vrednosti | izmerjene vrednosti
S-Holesterol | 4.0 - 5.2 mmol/L | 7.0
S-Trigliceridi | 0.6 - 1.7 mmol/L | 0.8
S-HDL-Holesterol | > 1.4 mmol/L | 2.2
S-LDL-Holesterol | 2.0 - 3.5 mmol/L | 4.6

Tale 7-ica se mi zdi pa že zaskrbljujoča. Ne vem, zakaj se mi je tako povečal, ker nisem spremenil prav veliko. Res je edino, da sem malo bolj aktiven in da se mi je v zadnjih nekaj mesecih obseg trebuha zmanjšal za 5cm, izgubil pa sem le 1kg. Komentar? :)
<< x

Grom

Uporabniški avatar

Šefe

Odgovor Če feb 05, 2015 21:15

pa imaš odlično razmerje med trgilceridi in HDL. zelo nizke trigliceride in visok HDL. odlično za preventivo pred srčno žilnimi boleznimi...
to razmerje ti da vedeti da je LDL tisti pravi veliki z malo gostoto.
Naslednja

Vrni se na Paleo dieta

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Warrior Solo Bar 35 g Maxx Burner